Získávání včelího vosku
Společně s medem získávali lidé již od pradávna také včelí vosk. Ten vylučují včely dělnice zvláštními voskotvornými žlázami a staví si z něj v hnízdě plásty. Voskové plásty včelám slouží mimo jiné jako úložiště pro zásoby. Včelař potřebuje vosk hlavně na výrobu mezistěn.
Jak se vosk získává?
Včelí vosk má nízký bod tání – kolem 62 °C. Dá se tedy získávat teplem, nejčastěji pomocí horké vody. Protože se vosk s vodou nemísí, po vychladnutí vytvoří na povrchu vody tuhý koláč.
Včelí vosk je vedlejším produktem při medobraní. Včelař vyjímá ze včelstev plásty se zralým zavíčkovaným medem. Vosková víčka z těchto plástů odstraní pomocí široké vidličky či nože a odkládá stranou pro pozdější zpracování.
Dalším zdrojem vosku jsou prázdné plásty a jejich úlomky. Každoročně vytřídíme plásty staré, tmavé, mechanicky poškozené, plesnivé, nebo napadené zavíječi a získáme z nich vosk.
Metody a postupy získávání vosku
Sluneční tavidlo
Tato tradiční pomůcka se obejde bez vody a jako zdroj tepla využívá slunce a skleníkový efekt. Voští se vkládá do teplodržné bedničky na šikmou podložku pod sklo či vhodný plast. Pod ním se vosk roztaví a steče do záchytného korýtka. Nevýhodou slunečního tavidla je malá kapacita a nízká výtěžnost.
Tavení vosku horkou vodou
Voští můžeme též rozvařit v měkké vodě. Vzniklou kaši přecedíme a zbytek vylisujeme pákovým nebo šroubovým lisem. Nevýhodou je, že při lisování voští rychle chladne. Proto se tento způsob často kombinuje s pařákem nebo odstředivkou.
Zpracování vosku párou
Pařák je nádoba s dvojitými stěnami. Ve vnějším plášti vře voda a vzniklá pára prostupuje voští ve vnitřním válci. Roztavený vosk vytéká vývodem do podstavené nádoby. Pařáky jsou obvykle kombinované s vřetenovým lisem, kterým se propařená surovina na konci cyklu stlačí.
Odstředivé zpracování vosku
Tato metoda využívá odstředivou sílu v kombinaci s párou. Plásty se nejprve rozvaří na kaši, která se vloží do rotoru odstředivky. Během odstřeďování se přivádí pára, aby se udržela potřebná teplota. Výtěžnost této metody je nevyšší ze všech výše uvedených.
Proces čištění vosku
Pokud vrstva vosku na hladině vody pomalu chladne, nečistoty se usadí na spodní straně voskového koláče, kde je seškrábneme. Někdy to nestačí. Voskové koláče musíme znovu roztavit, přecedit do teplé vody a nechat znovu pomalu zchladnout.
Pozor na bezpečnost práce
Při práci se včelím voskem se používají vysoké teploty, voda a elektrický proud – proto pozor!
Pozor na falešný vosk
Získávání včelího vosku je poměrně pracné a náročné na zařízení. Proto si někteří včelaři začali mezistěny kupovat, místo aby do výroben nosili vosk na výměnu. To ale vede k tomu, že výrobci mezistěn nemají dost vosku a kupují na trhu surovinu, která je porušená parafínem a jinými vosky.
Takové mezistěny ale včely nechtějí.
Závěr
Jedinou spolehlivou cestou, jak se vyhnout problémům s falšovaným voskem, je vlastní produkce čistého včelího vosku. Ani kousek včelího díla by neměl přijít nazmar. Včelstvům obměna díla také velmi prospívá.
Více se k problematice získávání a využití vosku dočtete v knize VČELÍ VOSK.