Krmení cukrem

  /  Krmení cukrem

Krmení cukrem

Dobrý den. Prosím o radu. Po přečtení článku Včelařství je poezie hospodářství v časopise Včelařství 3/2021 strana 88-89 přítele Jana Šmída a článku Karamel a jeho škodlivost z hlediska HMF v témže časopisu číslo 7/2021 strana 226-227,od téhož autora, jsem nabyl dojmu, že pro včely je lepší cukr převařený, než rozpuštěný za studena. Cukr (2000 kg) jsem po 150kg rozpouštěl v kotli a nechal přejít varem, při dodržení poměru cukr – voda. Do roztoku jsem ještě přidal – cmrdnul kyselinu mravenčí. Tu dávám každý rok na radu pana učitele ing. Řeháčka, proti zvápenatění. Tímto jsem zakrmil svých 90 včelstev + oddělky. Používal jsem velkokapacitní krmítka 12 litrů, u některých i lahve. Na jaře začaly včely kálet na úly i v úlech a hynout. Zásoby byly ztuhlé, jako sádlo bílé a i tak konzistentní. Přišel jsem o 16 včelstev, další byly zesláblé. Zásoby měly, ale tuhé. Některá včelstva měla na stropě igelit, většina koberec, ale ztuhlo to všem. Cukr byl koupený v BILLE z cukrovaru Vrbátky (v akci nakupovala celá rodina). Nevím kde se stala chyba. V článku autor píše : cukr převařuji a následně na mírném ohni sbírám pěnu. Autor (Šmíd) se odvolává na VÚVč v Dole, kvůli HMF. Ale kde se stala chyba u mne?? Vodu (z potoka) do kotle, zatopit, nasypat kilovky cukru, přidat štamprdli kyseliny, míchat a přikládat dřevo, než to začne vařit. Pak přestat přikládat. Toť’ vše. Můžete mi prosím poradit, kde se stala u mne chyba a jak mám letos nakrmit? Resp. čím letos krmit. Nemám žádný cukr, s kilovkami je hrozná práce. Co Apivital?? Děkuji za odpověď’.

Dobrý den,

ten problém bude kombinace několika faktorů.
Cukrové krystalky v podmetu se objevují, když si včely přinesou medovici s vysokým obsahem melezitozy.
Rozpouštění bílého cukru ta tepla není špatně, ale jeho převaření už je úplně zbytečné, pokud se nepoužívá voda z potoka, nebo dešťovka, která by mohla obsahovat zárodky bakterie Leuconostoc způsobující slizovatění cukerných roztoků.
Zvýšení teploty o 10 °C zrychluje chemické reakce 2 – 3x. Oproti běžné teplotě 20 °C je to při 100 °C reakce minimálně 250x ale také 6000x rychlejší. Okyselení, byť jen cmrdnutím kyseliny mravenčí, se tedy za tepla nastartuje významná tvorba HMF.

Závěr: krmit bílým cukrem bez jakýchkoliv přídavků, mírným ohřevem nic nezkazíme, nevaříme.

X