Shrnutí ze soutěže „Český med 2024“ a z hodnocení soutěžních medů

  /  Aktuality   /  Shrnutí ze soutěže „Český med 2024“ a z hodnocení soutěžních medů

Shrnutí ze soutěže „Český med 2024“ a z hodnocení soutěžních medů

Jaké byly medy přihlášené do soutěže „Český med 2024“ ?

Včely produkují kvalitní med, člověk ho ale může pokazit.
Jak? Nedodržením správné chovatelské praxe. A co zajistí správná chovatelská praxe?

Nízký obsah vody – pod 18 %
Nízkou úroveň zahřátí HMF – pod 20 mg/kg
Nízký obsah řepného cukru – pod 5 %

Tyto parametry, přísnější, než má EU, požaduje norma Český med vydaná Českým svazem včelařů.
Pokud to včelař umí, jeho med tyto přísnější parametry splňuje.
Laboratorním rozborem medu si včelař ověří, že jeho postupy (sklizeň, manipulace, skladování, ztekucování, stáčení) jsou správně nastaveny. Je-li med v pořádku, včelař získá certifikát Český med.

S takovým medem je dobré se přihlásit do každoroční soutěže Český med. Pokud je med navíc správně označený a má celkově hezké balení, pravděpodobně bude v soutěži oceněn medailí. Medailové umístění, jak mnozí včelaři potvrzují, má velmi významný vliv na ty zákazníky, kterým záleží na kvalitě produktu víc než na jeho ceně.

Do soutěže se každoročně přihlašují desítky včelařů. Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 175 medů. Oceněno bylo 150 medů. 25 medů zůstalo bez ocenění. Většina medů bez ocenění měla vyšší obsah vody, než je požadovaných 18 %. U některých se vyskytovaly chyby na etiketách, některé povinné údaje chyběly, jiné nepovinné údaje nebyly správné.


Jaké byly nejčastější nedostatky u povinného značení?

  • Chybějící údaj o zemi původu. Označení například „Med z Podkrkonoší“ nestačí. Stejně tak symbol české vlajky nenahrazuje údaj o zemi původu.
  • U vyjádření data trvanlivosti chybělo slovo „do konce“ před uvedením měsíce nebo roku.
  • Místo data trvanlivosti bylo uvedeno datum použitelnosti ve formátu: „Spotřebujte do: “ Takto se to uvádí pouze na potravinách rychle podléhajících zkáze.
  • U některých adres nebylo uvedeno PSČ, to je neúplná adresa. Obcí se stejným názvem v naší republice není málo.
  • Data dopisovaná rukou nebo dotištěná razítky byla v některých případech nečitelná. Buď byla napsána velmi malým písmem, nebo razítko zasahovalo do obrázku na etiketě. Jsou-li povinné údaje nečitelné, jako by na etiketě chyběly.

Sporné informace nad rámec povinných údajů

Stále se na etiketách objevující podmínky skladování nebo uchovávání. Tyto informace na sklenice s medem nepatří. Povinné jsou pro značení potravin, které patří do chladničky a jejich konzumace po uplynutí data spotřeby by mohla způsobit zdravotní problémy. Toto se medu netýká. U medu je proto uvedení data spotřeby za dodržení podmínek skladování označení chybné.


Co se na etiketách objevilo nově?

Na několika etiketách se letos poprvé objevil následující text: “Med je produktem včely medonosné, která sbírá nektar z květů nebo medovici ze živých částí rostlin. Tyto šťávy uskladňuje v plástech, kde je přetváří, obohacuje, zahušťuje a nechává zrát.”

O slovním spojení “medovici z živých částí rostlin” by se dalo diskutovat. Určitě včela nesbírá medovici ze země nebo z kapot zaparkovaných vozidel, ale z listů či jehličí. To jsou opravdu živé části rostlin. Ale my víme, že v takovém popisu je, možná záměrně, vynechán onen důležitý mezičlánek, a sice stejnokřídlý hmyz, který je producentem medovice.

Někteří zákazníci opravdu nechtějí slyšet o producentech medovice, kteří se živí rostlinnými šťávami. Využijí z nich hlavně bílkoviny a sladké zbytky vystřikují jako recyklovatelnou surovinu pro mravence a včely.

Jiná skupina zákazníků by ale takto formulovanou definici medu mohla vnímat chybně a myslet si, že rostliny i mimo květy vylučují šťávy, kterým se říká medovice. Úplně jednoznačný tedy tento popis původu medu není. Takže pro neznalé zákazníky to může být zavádějící informace.


Naopak, co se zlepšilo?

Už se na etiketách neobjevuje nepravdivé tvrzení, že krystalizace je známkou pravosti medu. Věříme, že i my jsme soustavným vysvětlováním přispěli k tomu, že výrobci komerčních etiket už tuto informaci z textů etiket odstranili.
Jak je to s obsahem minerálních látek, vitaminů a dalších nutričně zajímavých látek, o tom pojednává samostatný článek Ing. Dalibora Titěry.

Co mělo vliv na snížené bodování za celkový estetický dojem

Některé medy zdobily sice pěkné etikety, ale víčka se zcela odlišnými motivy celkový dojem kazila. Také různé dolepky sklenicím nesluší, protože často nemají graficky s etiketou nic společného.
Děkujeme všem účastníkům soutěže zejména za jejich pečlivost, kterou věnují nejenom svým včelám, ale i medu.


Ing. Marcela Vořechovská
Ing. Dalibor Titěra, CSc
Zkušební laboratoř VÚVč Dol

Podívejte se na Výsledky soutěže „Český med 2024“

X