Přípravné zimní práce včelaře
Zima je pro včely obdobím klidu, ale rozhodně neznamená pro včelaře dobu nečinnosti. Staří zkušení včelaři říkají, že co není nachystáno do 15. dubna, už v sezóně nezvládnete. V zimě je ideální čas na to, aby každý včelař připravil své vybavení na nadcházející sezónu. Jaké nejdůležitější práce pro včelaře to jsou?
Dezinfekce: Základ zdravého úlu
Dezinfekce se může zdát jako nepotřebná záležitost. Ve skutečnosti je to ale jedna z důležitých prací při přípravě na novou včelařskou sezónu. Během zimy můžete v klidu provést důkladnou dezinfekci používaného vybavení, aby nebylo zdrojem zárodků nemocí.
Používané úly, ať už dřevěné nebo plastové, v sobě totiž hromadí zárodky různých včelích nemocí. Včelstvo s nimi dokáže účinně bojovat například s pomocí propolisu, ale velmi pomůže jednou za čas snížit infekční tlak vhodnou dezinfekcí. Po úhynech provádíme dezinfekce pokaždé, profylakticky můžeme dezinfikovat úlová dna každý rok a nástavky jednou za dva až tři roky. Nástavky v plodišti bývají neustále v používání, proto si v průběhu zimy připravíme několik prázdných nástavků a včelstva v jarním období do nich přeložíme. Je vhodné si na každém nástavku udělat značku, kdy jsme ho naposledy dezinfikovali.
Použijte osvědčené dezinfekční prostředky speciálně určené pro včelařství, ale nezapomeňte, že dezinfekci musí předcházet důkladná mechanická očista. Je k dispozici metodická příručka „Hygiena ve včelařství“. Pokud včelám poskytnete čisté prostředí, budou mít více sil a odmění se vám bohatou produkcí medu.
Získávání vosku: Zlatý poklad včelaře
Zimní období je doba třídění souší. Pravidlo zní: každoročně byste měli obnovit alespoň jednu třetinu až polovinu díla. Nesmírně důležité je to zejména v plodišti, kde se rodí nová generace včel. Staré, poškozené nebo plesnivé souše vytřiďte a zpracujte na vosk. Zvláště kvalitní jsou vosky získávané z víček nebo z volné stavby, které si schováváme pro výrobu vlastních mezistěn. Při dobrém využívání stavebního pudu po několika letech zjistíte, že máte vosku trvale nadbytek. Důležitou podmínkou je nenechat zavíječe voskového napadnout plásty mimo včelstva, proto je zapotřebí dobře promyslet způsob ochrany včelího díla, ať už sířením, biologickou ochranou nebo ponecháním v teplém období ve včelstvech. V zimním období, jakmile poklesne teplota v místě uložení plástů pod 10°C, už poškození díla zavíječem nehrozí.
Příprava mezistěn
V obchodní síti koluje mnoho falšovaného vosku. Jediný způsob, jak předejít problémům, je při uzavřeném koloběhu vosku výroba mezistěn z vlastního čistého včelího vosku. Mezistěny si můžete nechat vyrobit od menších zpracovatelů vosku, kteří garantují výrobu válcovaných mezistěn z vašeho vlastního vosku (viz například Schválené a kontrolované výrobny mezistěn), nebo se nebojte pustit do výroby sami. Finančně méně náročné je odlévání mezistěn na silikonových lisech na mezistěny, větší produktivitu získáte při válcování mezistěn. Zde je zapotřebí ale vyšší investice do strojového vybavení. Více informací můžete najít v brožure Výroba válcovaných mezistěn.
Vyřezané rámečky přeberte, vyčistěte, vydezinfikujte a doplňte novými. Na každé včelstvo počítejte 6 – 10 připravených rámečků na sezónu. To je spolu s drátkováním a zatavováním mezistěn hodně práce, která se dá udělat před sezónou.
Příprava ostatních pomůcek
V každém včelařském provozu potřebujete řadu chovatelských pomůcek, chovné lišty, plemenáče, rojáky, bedny na souše, klícky na izolování matek a podobně. Zimní období je proto ten správný čas, abyste promysleli, co by se dalo v našem včelaření vylepšit a tyto pomůcky si buď vyrobit nebo zakoupit. Inspirací může být návštěva včelařských výstav a veletrhů, nebo některého zkušeného včelaře v našem okolí.