Nový probiotický přípravek pro podporu zdraví včel jako výsledek výzkumného projektu

  /  Blog BeeDol   /  Nový probiotický přípravek pro podporu zdraví včel jako výsledek výzkumného projektu

Nový probiotický přípravek pro podporu zdraví včel jako výsledek výzkumného projektu

Výzkumný ústav včelařský se podílí v posledních letech na několika významných projektech. Jedním z nich je „Vývoj prostředku na podporu včelí imunity na bázi probiotik, spolu s technologií jeho výroby a potravinářským využitím vedlejšího produktu“. Tento projekt, zahájený v roce 2021 a finišující v letošním roce, si klade za cíl vývoj a ověření účinnosti probiotického přípravku pro včely a uvést na trh inovativní řešení pro posílení jejich imunity a zlepšení produkčních parametrů.

O projektu

Včelaři se neustále potýkají s výzvami, jak udržet svá včelstva zdravá a produktivní. Jednou z cest může být podpora včelí imunity prostřednictvím probiotik, na která se zaměřuje již zmíněný projekt „Vývoj prostředku na podporu včelí imunity na bázi probiotik, spolu s technologií jeho výroby a potravinářským využitím vedlejšího produktu“. Cílem tohoto projektu bylo navrhnout probiotický přípravek, optimalizovat jeho složení a zajistit vyrobitelnost a dostupnost.

Během trvání projektu bylo dosaženo řady povzbudivých výsledků, které byly vzhledem k novosti a významnosti prezentovány na zahraničních konferencích a publikovány ve významných zahraničních časopisech.

Všechny kroky směřovaly k vývoji přípravku, který bude využitelný pro posílení odolnosti včel vystavených vyššímu infekčnímu tlaku. Na základě vědeckých podkladů a znalosti včelí mikroflóry byl vyvinut produkt, jehož mechanismus účinku je naprosto přirozený, není to žádná chemická sloučenina, jejíž použití by mohlo vzbuzovat obavy.

Trávení včel a probiotika

Trávící trakt včel je obydlen 9 hlavními třídami mikroorganismů, tzv. jádrovou mikrobiotou. Úkolem jádrové mikrobioty je podpora produkce imunitních látek ve střevu, potlačuje účinek pesticidů, pomáhá rozkládat bílkoviny a polysacharidy z pylu, harmonizuje pH prostředí střeva a přispívá k větší hmotnosti dělnic. Všechny bakterie jádrové mikrobioty jsou důležité dohromady. Mimo jiné produkují vitamíny skupiny B, aminokyseliny a nukleové báze. [1]

Pokusně lze demonstrovat, že včely s nedostatečnou mikrobiotou mají vyšší úmrtnost na pesticidy a antibiotika než včely s nenarušenou mikrobiotou, a mají také vyšší zůstatky pesticidů v těle, protože je hůř metabolizují. Pokusné bezmikrobní dělnice jsou daleko menší, hladovější a rostou pomaleji. [2] Včely, které mají funkční mikrobiotu, dokáží v těle lépe deaktivovat pesticidy a zvyšovat svou hmotnost až o 8 %. [3]

Probiotika se stala fenoménem funkčních potravin a veterinárních přípravků posledních dvaceti let. Na trhu se již objevují probiotika pro včely, přitom ale dosud chybí znalosti o přirozené dynamice mikroflóry trávicího traktu včel v průběhu vývoje larev i stárnutí dospělců.

Probiotika jsou mikroorganismy, které mají po požití přínos pro svého hostitele. Trávicí trakt včel je plný mikroorganismů, které vykonávají řadu důležitých metabolických funkcí: štěpí cukry, lipidy, zásobují hostitele vitamíny skupiny B. [4] Tato křehká rovnováha se ale za určitých podmínek stresu, například nákazy, může rozkolísat.

V současné době se na trhu vyskytuje nabídka probiotik spíše z kultur z mlékárenského průmyslu a bez vědecky ověřeného účinku. [4]

Nový produkt jako výsledek projektu

Jako výsledek společného projektu České zemědělské univerzity, Masarykovy univerzity a Výzkumného ústavu včelařského představujeme nový probiotický preparát pro podporu zdraví včel. Bude se jmenovat „Včelí štít“. Jeho podstatou jsou důležité bakterie izolované ze zdravých včelstev, které podané jako doplněk potravy mohou včelstva podpořit.

Mikrobiota trávicího traktu včel má zásadní význam pro zdraví, imunitu a odolnost vůči pesticidům. Včelí štít mění mikrobiotu směrem ke zdravějšímu profilu a má laboratorně potvrzené účinky proti několika včelím patogenům.

Přípravek na bázi probiotik by mohl nalézt uplatnění u včelstev v horší kondici nebo u těch, které jsou suspektně vystaveny infekčnímu tlaku moru, například v ochranných pásmech.

Použití přípravku „Včelí štít“

Přípravek “Včelí štít” obsahuje směs bakterií žijících jako součást přirozeného mikrobiomu v trávicím traktu včely medonosné, které zlepšují odolnost včel vystavených infekčnímu tlaku.

Přípravek lze aplikovat do včelstev pokapem do meziplástových uliček, podobně jako je tomu u známého přípravku VarroMed. Přípravek „Včelí štít“ má navíc tu výhodu, že je možné ho aplikovat i v období snůšky. Lahev přípravku bude obsahovat 6 miliard bakterií v lyofilizované podobě (prášek) uzpůsobené pro aplikaci přímo
do včelstev.

Přípravek je momentálně v testování u 50 vybraných českých včelařů. Tato terénní studie má za cíl ověřit účinnost a bezpečnost produktu v reálných podmínkách. Včelaři budou monitorovat stav svých včelstev a zaznamenávat změny, ke kterým dojde po aplikaci přípravku. Kromě toho budou včelaři také poskytovat zpětnou vazbu o použití a dalších praktických aspektech, což pomůže při případných úpravách přípravku před jeho možným uvedením na trh.

Zdroje:

[1] Havlík, J. “Probiotika u včel.” Prezentováno na VÚVel Academy – od výzkumu v praxi v chovech hospodářských zvířat, cyklus seminářů: Včely a jejich produkce, 14. listopadu 2024.

[2] Kwong, WK, a NA Moran. “Honeybee Gut Microbiota Promotes Host Weight Gain via Bacterial Metabolism and Hormonal Signaling.” Proceedings of the National Academy of Sciences 114, č. 18 (2017): 4775–4780. https://doi.org/10.1073/pnas.1701819114.

[3] Česká zemědělská univerzita. “Vývoj nových prostředků pro podporu imunity včel, prevenci a léčbu včelích onemocnění.” https://home.czu.cz/havlik/vceli-mikroflora?editmode=0.

[4] Havlík, J. a Killer, J.. “Zdraví včel: Probiotika pro včely. Mají smysl? V Česku se vyvíjí nový probiotický přípravek pro včely.” Včelařství, 1 (2023), 12–14 s.

X