Fumigace

  /    /  Fumigace

Fumigace

Dlouholetá zkušenost ukazuje, že nejdůležitější období pro tlumení varroázy je v zimě, kdy jsou včelstva bez plodu a roztoči jsou jen na dospělých včelách. Fumigace spočívá v uvolnění účinné látky do kouře, který pronikne mezi včely. Koncentrace účinné látky je taková, že včelám nijak neublíží, roztoče však zabije a nezanechává měřitelná rezidua ve včelích produktech.

Jak na to?

Pro důsledné ošetření je potřeba dbát na to, aby opravdu ve včelstvu nebyl zavíčkovaný plod. Den před plánovaným ošetřením prohlédněte včelstvo. Pokud se ve včelstvu nachází plod, odvíčkovací vidličkou plod odstaňte až k mezistěně. V říjnu se na posledním zavíčkovaném plodu roztoči koncentrují, vylíhlé včely bývají poškozené a brzy hynou. Proto není žádná škoda tento plod odstranit. S posledním plodem odstraníte i většinu roztočů, včely do druhého dne plásty vyčistí a můžete provést fumigaci. Zároveň si při této prohlídce můžete připravit rámky do polohy pro aplikaci fumigačního proužku.

Tři následná ošetření fumigací či aerosolem v odstupu 10 až 12 dnů dokáží odstranit populaci roztočů Varroa, která přečkává na dospělých včelách. 

Přípravky k fumigaci

Účinná látka:
Amitrazum 125 mg/ml

Účinná látka:
Tau-fluvalinatum 24 mg/ml

Pásek k aplikaci léčiva fumigací

Postup fumigace

Fumigaci lze provést pouze v období od 1.10. do 15.4.

X