Vzhledem k nadmořské výšce začínám s chovem matek kolem 15.5, trubčí rámky vkládám do včelstev počátkem května. Dřívější chov je zpravidla doprovázen značnými ztrátami matečníků při líhnutí a matek při oplozování.K zajištění dostatečného množství vhodného plodu k přelarvení plemennou matku na den omezuji do rámkového izolátoru s čerstvě postavenou mezistěnou
Buňky lze před přelarvením nožem strhnout na základ, aby bylo podebrání larvičky párátkem snazší. Přelarvuji do předem “očichaných” plastových misek na kapku vlažné vody.
Přelarvené lišty vkládám do připraveného startéru. Ten je tvořen medníkovým polonástavkem bez plodu, posíleném o dostatek včel z plodiště. Polonástavek na den pokládám na rám se sítem bez možnosti výletu včel. Silný startér bez problému přijme a celý den velmi dobře živí asi 50 matečníků
Nastartované matečníky vkládám do chovných včelstev, ve kterých jsou pouze do zavíčkování. Pak je umisťuji na dochování do termostatu.
Chovné oplodňáčky plním mladými včelami z “plodových včelstev” . Ta vytvořím 14 dní předem soustředěním rámků se zavíčkovaným plodem do dvounástavkových bezmatečných včelstev. Během 14 dní se v těchto včelstvech vylíhne značné množství mladých včel vhodných k péči o matky.