Ochrana dlouhověkých včel

  /    /  Ochrana dlouhověkých včel

Ochrana dlouhověkých včel

Pro přezimování včelstva jsou nezbytné zdravé dlouhověké včely, které se líhnou v podletí. K ochraně plodu se používají proužky Formidol (viz Organické kyseliny) a proužky Gabon.

V proužcích Gabon je účinná látka zabudována ve speciální polymerní matrici, tvořící mikrovrstvu na povrchu proužku z gabonového dřeva. Včely přicházejí do kontaktu s účinnou látkou na povrchu proužku zavěšeného mezi plodovými plásty, roztoči, kteří se nacházejí na včelách, jsou zasaženi účinnou látkou a hynou. Látka je dále distribuována sociálním kontaktem, a tak jsou zasaženi i roztoči na včelách, které se postupně líhnou.

Jak na to?

Proužky se zavěšují na háčky mezi plodové plásty do rozšířené uličky symetricky ke středu plodového tělesa a ponechávají se ve včelstvu po dobu maximálně 30 dnů. Proužky Gabon se aplikují po posledním vytáčení medu při vyšším napadení roztoči Varroa. Ke zjištění intenzity napadení je vhodný test oklepem včel pomocí moučkového cukru. Nejpozději začátkem srpna vložte proužky do úlu, pozdě vložené proužky včelám dlouhověkost nevrátí.

Pozor na rezistenci

Kontrolujte, zda roztoči po aplikaci Gabonu padají. Místy už mají roztoči rezistenci. Více informací naleznete na stránce o rezistenci.
Využijte službu detekce rezistentních roztočů v genetické laboratoři VÚVč , která vám pomůže správně zacílit léčbu.

Léčivé přípravky k ochraně dlouhověkých včel

Účinná látka:
Flumethrinum 4 mg

Účinná látka:
Tau-fluvalinatum 90 mg

Aplikace gabonových proužků

X