
Celý rok proti varroáze – 2. část
Největší škody světovému včelařství působí vnější roztoč kleštík včelí, celosvětově známý jako Varroa destructor. Tento parazit žil od pradávna v rovnováze se svým původním hostitelem – včelou východní (Apis cerana). Až ve druhé polovině 20. století přešel v důsledku lidského cestování a hospodaření ze včely východní na včelu medonosnou a rozšířil se do celého světa.
Ošetření všech včelstev se musí provést včas a na celém území současně. Pořadí všech základních zásahů a názorné postupy jejich provedení jsou námětem nově natočeného instruktážního filmu Celý rok proti varroáze 2025*. Zde přinášíme několik obrázků převzatých z tohoto filmu s příslušným komentářem.
Fumigace
Fumigace je ošetření, které začíná 10. října. Provádí se při venkovní teplotě nad 10 °C, dokud včely nevytvoří chomáč, neboť tím kouř už nepronikne. Česno uzavíráme nejlépe vlhkou tkaninou. Fumigace se provádí přípravky Varidol 125 s účinnou látkou amitraz, nebo MP-10 FUM s účinnou látkou fluvalinát. Způsob použití obou přípravků je stejný. Do papírového proužku prorazíme otvor a vložíme hřebík. Kapku vypudíme otočením lahvičky a čekáme, až se sama uvolní. Kapátko se nesmí dotknout proužku. Základní dávka jsou dvě kapky. Tři, nebo dokonce čtyři kapky použijeme jen u zvláště silných včelstev ve více nástavcích. Proužek zapálíme a zavěsíme do uličky nebo přibodněme hřebíkem v horní třetině plástu. Pokud včelstvo nejeví známky silného rozrušení, ponecháme uzavřené asi půl hodiny až hodinu a úl kontrolujeme. Pokud silnější rozrušení trvá a ještě se stupňuje, česno raději ihned otevřeme. Po hodině nebo nazítří včelstvo zkontrolujeme, jestli proužek správně shořel. Objevíme-li že zhasnul, ošetření zopakujeme. Převážnou většinu usmrcených roztočů najdeme na podložkách už po 24 hodinách. Přípravek MP-10 použijeme pouze tehdy, máme-li podezření na výskyt roztočů rezistentních vůči amitrazu. Ošetření fumigací opakujeme po čtrnácti dnech ještě jednou, nebo dvakrát. To poslední ošetření můžeme provést aerosolem.
Aerosol
Poslední ošetření v roce, koncem listopadu až začátkem prosince, je výhodné provést aerosolovou technikou. Ve včelstvech už nebývá plod a aerosolové částice na rozdíl od kouře proniknou i dovnitř chomáče včel. Dno úlu musí být utěsněné. Pozor na větrací síta, ta musí být při ošetření zakrytá. Základním přípravkem pro aerosolovou aplikaci je Varidol 125 s účinnou látkou amitraz nebo přípravek M-1 AER s účinnou látkou fluvalinát. Aerosolové částice jsou tak jemné, že při vdechnutí mohou pronikat plicní tkání do krve. Proto je nutno při aplikaci používat respirátor s chemickou vložkou A1. Pro přípravu základní kapaliny pro aerosolování se používá pitná voda při teplotách nad 10 °C, nebo aceton při teplotách pod 10 °C. S acetonem můžeme pracovat až do teploty -5 °C. Do 300 ml vody nebo acetonu se dává obsah celé lahvičky, tj. 5 ml Varidolu, nebo 16 kapek přípravku M1-AER. V praxi nejrozšířenější je ošetření Varidolem v acetonovém roztoku. Vyvíječ VAT 1A vyrábí směs vzduchu a aerosolových částic, která je hnána hubicí přístroje do česna nebo do podmetu. Jako zdroj energie se nejčastěji používá přenosný kompresor se spalovacím motorem. Při natáčení motoru musí být vyvíječ otevřený. Dávkování se provádí délkou trvání expozice za stálého tlaku 350 kPa. U acetonového roztoku je základní čas aplikace 30 sekund, u vodní emulze to jsou dvě minuty. Hubice nesmí směřovat přímo do chomáče. Aerosol má nízkou teplotu a přímo zasažené včely mohou zkřehnout. Pokud se vyvíječ používá na více stanovištích, hubici je nutno opatřit vyměnitelnou ochranou proti přenosu bakteriálních nákaz.
Asi týden po posledním ošetření v roce se podložky musejí řádně očistit. Tak jsou připraveny ke kontrole zimní měli.
Vyšetření zimní měli
Nejlepší obraz o rozšíření a intenzitě varroázy poskytuje povinné vyšetření zimní měli všech stanovišť včelstev v České republice. Nejméně 30 dnů po ometení podložek po posledním ošetření odebíráme veškerou měl, kterou musíme zbavit mrtvolek včel přeséváním. Velikost otvoru však nesmí být menší než 4 mm, aby případně propadl i nebezpečný brouk Aethina tumida, který se šíří z jihu Evropy. Měl ze všech včelstev stanoviště zasíláme od 15. ledna do 15. února k laboratornímu vyšetření. Při dokonale provedeném celoplošném celoročním ošetření včelstev jsou vzorky měli negativní, nebo s minimálním výskytem samiček roztočů. Stanoviště se třemi a více roztoči na včelstvo urychleně přeléčíme nátěrem víček zavíčkovaného plodu a fumigací.
Nátěr plodu
Nátěr víček plodu vodní emulzí přípravku M-1 AER je vysoce účinné opatření. Koriguje nedostatky ošetření z podzimu a zimy. Natřená víčka plodu se stanou dočasným nosičem fluvalinátu a působí jak na roztoče v buňkách, tak na roztoče na včelách, které přes plochy plodu přecházejí.
Do 50 ml vody přidáme 5 kapek přípravku. Jemným štětcem opatrně natíráme jen víčka zavíčkovaného plodu. Každé stanoviště musí mít svůj vlastní štětec. Z hygienických důvodů je dovoleno natřít jen plochu do 10 dm2 plodu. Proto nátěr uskutečníme co nejdříve, ideálně ihned po zjištění výsledků zimního vyšetření měli, tedy koncem února až začátkem března. Po 15. dubnu už nátěr neprovádíme. Nátěr plodu je potřeba doplnit fumigací, aby byli zasaženi i roztoči na dospělých včelách.
Ošetření včelstva kyselinou šťavelovou
Pokud z nějakého důvodu neprovedeme nátěr plodu, máme k dispozici ošetření včelstev roztokem kyseliny šťavelové. Registrovaným přípravkem, dostupným i bez receptu, je VarroMed, který se aplikuje pokapem včel v uličkách. Na jedno včelstvo přijde podle síly 15–45 ml přípravku. Dávkování podle návodu usnadňuje stupnice na boku lahve s přípravkem. Kyselina šťavelová ničí roztoče na dospělých včelách, ale pozor, z plodu se denně mohou líhnou další roztoči. Proto jsou potřebná i další ošetření s odstupem asi šesti dnů.
Probiotikum Včelí štít 99
Probiotikum Včelí štít 99 obsahuje směs bakterií přirozeného mikrobiomu včel s antagonistickým účinkem proti patogenním bakteriím, která zlepšuje odolnost včel vystavených infekčnímu tlaku. K lyofilizované směsi bakterií přidáme lžičku medu a doplníme po rysku vodou. Směs protřepeme a aplikujeme do včelstva.
Obdobně, jako tomu je u Varromedu, můžeme aplikovat včelí probiotikum pokapem. Přípravek Včelí štít má navíc tu výhodu, že je ho možné aplikovat i v období snůšky.
Jedna lahev vystačí na šest včelstev. Směs aplikujeme do uliček a množství aplikovaného přípravku kontrolujeme podle risky na lahvi.
Odparné desky s kyselinou mravenčí
Kyselina mravenčí v přípravku Formidol 41 se může aplikovat i mezi snůškami. Účinkuje nejen proti roztoči Varroa destructor, ale také pomáhá tlumit zvápenatění včelího plodu a nosemózu.
Formidol 41 se aplikuje ve dvou fázích. V první fázi se kyselina odpařuje jen z pěti otvorů regulačního obalu. V této fázi by se mělo odpařit přibližně 50 % obsahu kyseliny. To trvá obvykle dva dny. Deska musí být uložena rovně, aby k ní regulační obal dobře přiléhal, a musí být umístěna ve vzdálenosti 1–2 cm pod spodními loučkami rámků. Není-li v podmetu dost místa, nebo má-li včelstvo větší počet nástavků, vkládáme desku na strop, nebo mezi nástavky. Včely na vložení desky v regulačním obalu reagují jen slabě, nebo vůbec. Ve druhé fázi, zpravidla po 48 hodinách, se sejme regulační obal a deska se vrátí do úlu. Z desky se tak rychle odpaří zbytek účinné látky. Druhý den desku vyjměte, jinak ji včely rozkoušou a ztíží se monitoring spadu roztočů. V případě spadu více než 50 roztočů léčbu po týdnu zopakujte.
Nejobtížnějším úkonem je odhadnout, kdy přejít ke druhé fázi odparu. Při úbytku poloviny kyseliny jsou otvory zahnědlé a původně měkká deska začíná tuhnout. Nejpřesněji bychom to mohli zjistit vážením. Deska musí mít o cca 25 gramů méně než před vložením. Nesplňuje-li deska známky správného úbytku kyseliny, prodloužíme dobu první fáze v regulačním obalu o další jeden až dva dny. Rychlost odparu závisí na teplotě, vlhkosti, typu úlu, ale hlavně na intenzitě větrací činnosti včel, ale ta je individuální. Při druhé fázi odparu reagují včely větším vzrušením než při první. Je to nutné pro plnou účinnost ošetření, protože největší účinek má koncentrace, která je na hranici poškození včel. Jestliže druhý den na podložce vedle spadlých roztočů najdeme i menší počet mladušek, kukel těsně před líhnutím a eventuálně mladých trubců, kteří jsou na kyselinu nejcitlivější, protože ještě nemají ještě dobře vyvinutý chitin vnější kostry, pak je to důkaz, že koncentrace byla nastavena správně.
Jednorázové desky Formidol 81
Pro včelaře, kteří ke svým včelstvům dojíždějí zdaleka, je k dostání jednorázová varianta přípravku Formidol, obsahující 81 gramů kyseliny mravenčí. Ta se po zavěšení desek do úlu odpařuje z otvorů v obalu delší dobu a s obalem desky se už nijak nemanipuluje.
Proužek se ponechává v úlu po dobu 12 dnů, poté jej odstraňte. Během léčení průběžně sledujte spad roztočů. V případě vyššího spadu než 100 roztočů ošetření po týdnu zopakujte.
Ing. Dalibor Titěra, CSc. a spolupracovníci ČZU a VÚVč Dol
*) Tento výukový materiál vznikl v produkci České zemědělské univerzity ve spolupráci s Výzkumným ústavem včelařským. Realizace se ujala firma Obsahová agentura, s.r.o., Brno. Obrázky převzaty z nového filmu Celý rok proti varroáze 2025.