Obměna díla

  /  Blog BeeDol   /  Obměna díla

Obměna díla

Mohlo by se zdát, že včely v přírodě žily dlouhá léta na plástech, které jim nikdo neměnil, ale není tomu tak. I v přírodě docházelo k pravidelným úhynům včelstev. Uprázdněnou dutinu vyjedli mravenci, zavíječi a kožojedi, následný roj si postavil nové dílo. I v dutinách dlouho obývaných včelstvo část plástů vykusuje a přestavuje.

V dobách brtnictví a v začátcích včelaření před vynálezem medometu se obměna díla uskutečňovala automaticky při medobraní. Mezeru po odnesených medových plástech si včely vystavěly novým dílem. Dobří brtníci si každoročně označovali kolíčkem, kterou stranu hnízda vyřízli, aby se příští rok zaměřili na stranu opačnou.

Proč je obměna díla důležitá?

  • Buňky ve starých plástech se postupně zmenšují, protože v nich zůstávají pokožky larev, tzv. košilky. V menších buňkách se líhnou menší dělnice.
  • Mezi košilkami jsou i výkaly a další nečistoty, které mohou znamenat nebezpečí infekce. Když staré plásty včely vykusují, mohou se dostat do styku se sporami nosemy, zvápenatění, případně i nebezpečnými bakteriemi.
  • Ve vosku se rozpouštějí některé nežádoucí látky z prostředí, polí i léčiv. Čím kratší dobu je vosk ve včelstvu, tím lépe.

Kdy a jak provádět obměnu díla?

  • Správná doba pro obměnu díla je ta, kdy včelstvo projevuje samo stavební aktivitu. Tvorba vosku vyžaduje hodně surovin a enzymů k jejich přetváření. Proto je stavba spojena s první jarní snůškou nektaru a pylu. Včelař musí dát zavčas včelstvu možnost stavět na vložených mezistěnách nebo stavebních rámcích. Zkušenosti ukazují, že nejvíce včelstva postaví především v době květu řepky a ovocných stromů. Vkládání mezistěn po slunovratu už mnoho smyslu nemá.
  • Doporučuje se obnovit asi 1/3 veškerých plástů, tedy průměrně asi deset. Tento plán některé včelstvo nezvládne, ale jiné postaví i víc. Hlavně je zapotřebí mít rámky s mezistěnami připravené včas.
  • Mezistěny musí být z pravého včelího vosku. V obchodní síti koluje mnoho mezistěn z vosku porušeného přídavkem parafinu. Včely takové mezistěny přijímají neochotně, nebo vůbec. Řešení je jediné: používáme jen mezistěny z vosku o jehož pravosti nemůže být pochyb. Tedy nejlépe z vlastního vosku.
  • V případě, že máte mezistěny, na kterých včely nechtějí stavět, v žádném případě je nevracejte do výkupu, ale z takového vosku udělejte třeba svíčky.

Doporučení pro praxi

  • Sledujte stáří plástů tak, že si na horní loučku rámku s mezistěnou napíšete rok vložení. Nejstarší plásty pak můžete během roku směrovat do medníku, do medometu a do vařáku.
  • Nedostavěné mezistěny a plásty nezaplodované koncem léta ze včelstev odstraňte. Včely je do hnízda zahrnují nerady. Tvoří pak nepřirozené přepážky a zmenšují prostor pro plod a zásoby.
X